Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  A- A+
  HAKKIMIZDA

  Ankara Çocuk Eğitimevi; eski adıyla Islahevi ilk olarak 1937 yılında Edirne de kurulmuş, 1939 yılında Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine, daha sonra 1940 yılında Keçiören yerleşkesine, 2012 yılından itibaren yeni bina ve yeni adıyla Sincan Ceza İnfaz Kurumları kampüsüne taşınarak hizmetlerini yürütmektedir.

              5275 Sayılı Kanunun 15/1 maddesinde Çocuk Eğitimevleri; 'çocuk hükümlülerin eğitilmeleri, meslek edinmeleri ve yeniden toplumla bütünleşmeleri amacıyla cezaların infazının yerine getirildiği tesisler olarak' tanımlanmaktadır.

              Ankara Çocuk Eğitimevinin amacı; 12-18 yaş grubu arasında olup işlediği bir fiil sonucu hüküm giymiş olan çocukların yeniden eğitilerek suç ve suçun sonuçlarından arındırılarak topluma yeniden kazandırılmasını sağlamaktır. Kurum içi veya dışında herhangi bir eğitim ve öğretim programına devam eden 18 yaşını dolduran çocuklar eğitimlerini tamamlayabilmeleri için 21 yaşını bitirinceye kadar kurumda kalabilirler.


              Evrensel Çocuk Haklarına saygılı, ulusal ve uluslararası mevzuat temelinde, çağdaş ve adaletli bir yönetim anlayışı ile "çocuğun yüksek yararı" ilkesi gözetilerek, suça sürüklenmiş çocukların çağdaş eğitim anlayışına uygun, içinde bulunduğu gelişim döneminin özellikleri gözetilerek; yapıcı, üretken ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmelerini, toplum içindeki hak ettikleri yeri almalarını ve yeniden suça yönelimlerini önlemeyi amaçlayan, hem çocuk hem toplum yararına uygun çalışmalar gerçekleştiren bir kurum olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.


              Kurumumuzda bulunan suça sürüklenmiş çocukları bireysel olarak değerlendirip; risk ve ihtiyaçlarını tespit, uygun tedavi ve rehabilitasyon, eğitim ihtiyaçları, sağlık problemlerini gidermek ve fiziksel, duygusal, ruhsal olarak zarar görmelerini önleyecek güvenlik tedbirlerini alarak yeniden suç işlemelerini önleyici programlarla sağlıklı ve üretken bireyler olmalarını hedeflemekteyiz.

              Eğitimevimiz 25.000 m² açık alan, 13.000 m² kapalı alan üzerinde kurulmuş olup; 13 m²’lik tek kişilik odalar şeklinde toplam 144 oda kapasiteye sahiptir. 2  adet engelli odası mevcuttur. Ayrıca;

  • 1 kapalı spor salonu,
  • 1 futbol sahası,
  • 2 açık basketbol sahası,
  • 2 açık voleybol sahası,
  • 1 çok amaçlı konferans salonu,
  • 2 grup çalışma odası,
  • 3 kişisel görüşme odası,
  • 1 kütüphane,
  • 1 etüt salonu,
  •  8 hobi odası,
  • 6 mesleki eğitim atölyesi,
  • 6 derslik, 1 laboratuvar,

  1 mescit, 2 din eğitimi verilebilecek dershane olmak üzere toplam 38 adet eğitim ve iyileştirme   alanına sahiptir.

              Binanın iç ve dış güvenlik alanları projektörlerle aydınlatılır ve bina çevresi kameralarla görüntülenir. Bu görüntüler merkez kontrol odasında izlenir ve kayıt altına alınır. Kurumun iç güvenliği ise Koruma ve Gözetim servisi tarafından sağlanır.

  Adres

  Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Ankara Çocuk Eğitimevi Müdürlüğü Yenikent/Sincan/ANKARA

  Telefon

  0312 254 03 71- 0506 600 61 82

  Fax :0312 254 03 73

  E-Posta

  ankara.cegtisaretadalet.gov.tr